Een bok maken

Ja, ik weet het wel ... het gezegde is: "een bok schieten" en dat doen we ook wel eens. Figuurlijk dan, want om het echt te doen, daarvoor zijn wij Everlanders een té vredelievend volkje. Ook kunnen degenen die bij ons lopen te bokken, dat maar beter opgeven want dat past niet bij de sfeer in onze groep. Ook de bokkepruik op hebben kan bij ons niet. 

Hopelijk vraagt U zich af, wat hebben ze dán met een bok te maken?  Op dit moment staat een deel van onze groep in de kachelhoutzaagmodus. We zijn namelijk bezig om onze takken te verzagen en met die bok bedoelen wij een zaagbok. Je kunt ze kant en klaar kopen bij speciale buitenwinkels en bouwmarkten. Voor ons moesten ze degelijk zijn, stevig staan en gemaakt van eerlijk materiaal. 

De titel van de blog geeft het al aan, wij hebben die dingen zelf gemaakt. Gelukkig hebben we een stel handige Harries (zo heten ze niet echt) en die gingen aan de slag met oude weipalen. Voor ons geen mooie balkjes of ijzeren profielen nee, stevige palen die vormen de basis van onze bokken. Voor elke bok waren er circa 8 nodig. Kruispunten, hele palen waarvan de punten stevig  in de grond en de verbindingen, halve paaldelen. Dit alles werd zorgvuldig passend gemaakt en aan elkaar geschroefd met houtdraadbouten. Resultaat: dingen die bijna niet te tillen zijn en één en al degelijkheid uitstralen.

Omdat we allemaal een beetje op leeftijd komen (gelukkig maar) moeten we rekening houden met onze rug. Daarom zijn onze bokken iets hoger dan de dingen die je koopt. Zodoende kun je in een prettige houding zagen, ondersteuning op maat. De Harries zijn er best trots op, in geen enkele ruige winkel te koop, dus uniek en ze gaan waarschijnlijk járen mee. Het was even wat werk maar dan heb je ook wat. Zelf maken ... klasse, het levert ook zinvol werk en geeft een bepaald gevoel want de mannen die ze geconstrueerd hebben, hadden het hem toch weer maar gefikt ! "High Five". 

Tegelijk met de zaagbokken werd er ook nagedacht over de zagen. We hebben een stel grote beugels (759 mm) en onder het motto: "zagen is plezier voor twéé", kregen deze twee handbeschermers. Zodoende kunnen twee man tegelijk aan de slag, het enige wat ze moeten doen, is de zaag heen en weer schuiven. En weet U, het op deze manier werken, schept een band. Je werk samen met één zaag, je bent ontspannen bezig en dat nodigt uit tot een (goed) gesprek. Je ontmoet je collega natuurbeheerder eens op een andere manier.

Natuurlijk zijn de "stapelaars" daarna ook erg belangrijk. Een vak apart, een roeping eigenlijk want het gezaagde hout moet bijna zo'n 2 jaar liggen voor het goed droog is. De allerdikste stukken worden met de kloofbijl bewerkt en dan ontstaan mooie blokken die de stapelaars dankbaar gebruiken om hun houtstapel een stevig verband te geven. Dit moet echt met aandacht gebeuren want naarmate het hout droogt, krimpt het. Als er dan niet genoeg stevigheid aan de stapel gegeven is, valt hij om en dat staat zo slordig. 

Gelukkig kunnen we dit allemaal doen in de luwte van de stal van onze pachtboer van het Everland. Hij heeft zelfs een afdak gemaakt, waar we blij mee zijn, en hier staat ook de keet die we in de winter gebruiken. Het is de zomerstalling en door, op verzoek, af en toe wat hand en spandiensten te verlenen, zijn alle partijen tevree.  Zo zie je maar hoe een heleboel kleine dingen kunnen bijdragen aan een prettig leven voor iedereen.

P.S. Tijdens vakantie op houtstapels letten ... leerzaam genieten want er zijn ware kunstwerken bij.

Cookie policy

Brabants Landschap gebruikt cookies om bijvoorbeeld de website te verbeteren en te analyseren, voor social media en om ervoor te zorgen dat u relevante advertenties te zien krijgt. Als u meer wilt weten over deze cookies ga dan naar brabantslandschap.nl/cookie-policy. Bij akkoord op deze cookie policy geeft u Brabants Landschap toestemming voor het gebruik van optimale cookies op onze websites. Klik op “Instellingen aanpassen” om uw voorkeuren te wijzigen.

Cookies accepteren Instellingen aanpassen